Informcja prasowa


Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w Internecie – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł, za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć, udostępniany w mediach społecznościowych, wniosek (druk WYR.8P).

Zgodnie z przepisami wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się na 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od 1 lutego 2024 r. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej – dodaje Nowicka.{/source}