13 listopada br. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Rychwale odbyła się uroczysta jubileuszowa V Gala pn. Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi, której współorganizatorami był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Gmina Rychwał. Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania dotychczasowej współpracy i podziękowania mieszkańcom sołectw wschodniej części naszego regionu, aktywnie uczestniczącym w programie za ich wkład pracy na rzecz odnowy wsi. Do programu Wielkopolska Odnowa Wsi należy blisko 1.900 miejscowości ze 180 wielkopolskich gmin. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten program. W ten sposób powstają nowe place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, remonty świetlic, a pomysłów jest jeszcze więcej. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski przekazał podziękowania na ręce burmistrza Stefana Dziamary, za to, że podjął się roli gospodarza tego wydarzenia. Jestem dumny, że to podsumowanie może odbyć się w Rychwale, ponieważ sami korzystamy z programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Sołectwa z naszej gminy aktywnie uczestniczą w nim, od 2009 r. Łącznie zrealizowaliśmy 15 projektów o wartości 700 tysięcy złotych. Środki te zasiliły inwestycje realizowane w 14 miejscowości naszej gminy, które podjęły decyzję o przystąpieniu do programu. Cieszymy się, że dalej możemy podnosić świadomość dbania o dobro wspólne w naszych małych ojczyznach – powiedział burmistrz Stefan Dziamara. Tytułem laureata Aktywna Wieś Wielkopolska nagrodzono 6 sołectw – to nie tylko dyplomy, ale również konkretna nagroda finansowa w wysokości 4 tys. zł, która może być wykorzystana na potrzeby sołectwa. Tytuł laureata odebrały na gali w Rychwale w tym roku następujące sołectwa: Sołectwo Bielsko – gmina Orchowo, Sołectwo Rozalin – gmina Rychwał, Sołectwo Rzgów – gmina Rzgów, Sołectwo Brudzew – gmina Brudzew, Sołectwo Potworno – gmina Dobra, Sołectwo Luboniek – gmina Kłodawa. Na gali wyróżniono aż 7 sołectw: Sołectwo Krzewo – gmina Dąbie, Borysławice Zamkowe – gmina Grzegorzew, Sołectwo Rosocha – gmina Golina, sołectwo Skulsk – gmina Skulsk, Sołectwo Koszuty – gmina Słupca, Sołectwo Smólsko – gmina Przykona, Sołectwo Samarzewo – gmina Lądek. Galę uświetnił występ Natalii Osajdy-Nowak oraz Magdaleny Prusak, Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rychwała oraz Zespołu „Równica” z Ustronia. 

foto strona gal wieś