Dzień 11 Listopada każdego roku budzi w nas wiele emocji. Jest to czas zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność. To czas kiedy sięgamy po historię Polski i wspominamy minione czasy.
Tradycją w naszej gminie stało się organizowanie w dniu 11 listopada obchodów Święta Niepodległości w Rychwale, Grochowach i Grabowej w których wszyscy licznie uczestniczyliśmy. Co roku odbywały się także wspaniałe koncerty organizowane przez rychwalską Orkiestrę Quantum. Towarzyszyła temu zawsze podniosła i radosna atmosfera. W tym roku z uwagi na panującą pandemię niemożliwe było spotkanie w szerokim gronie, powspominanie i wspólne radowanie się z 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Mimo wszelkich niedogodności i ograniczeń Samorząd Rychwała zorganizował skromniejsze obchody niż dotychczas. Odbyły się Msze Święte w intencji Ojczyzny w Grochowach i Rychwale, a przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje złożyłli symboliczne wiązanki kwiatów na Rynku Miejskim w Rychwale, przy Mogile Powstańców Styczniowych w Grabowej oraz na Grobie Powstańców Styczniowych w Grochowach. Punktualnie o godzinie 12:00 na rychwalskim rynku zabrzmiał też Hymn Polski. Gmina Rychwał włączyła się w ten sposób w akcję "Narodowa do Hymnu".
Wierzę, że każdy z Mieszkańców Gminy i Miasta Rychwał znajdzie chwilę by zastanowić się jak ważna jest dla współczesnego pokolenia pamięć o rodakach walczących o wolność i niepodległość naszego kraju. Pielęgnujmy w tym trudnym czasie więzi międzyludzkie oparte na wzajemnej otwartości, życzliwości i pomocy. Serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę dużo zdrowia oraz spokoju – mówi Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie włączyli się w organizację tego ważnego dla nas Polaków święta. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich Delegacji, Kosynierów, muzyków rychwalskiej Orkiestry Quantum, druhów Strażaków oraz Harcerzy z Drużyny Harcerskiej ZHP w Grochowach. Dziękujemy również szkołom podstawowym w Grochowach i Dąbroszynie, które zadbały o to, aby miejsca pamięci w gminie Rychwał w dniu 11 listopada wyglądały naprawdę wyjątkowo.

3