Pierwszy dzień Rychwalskiej Majówki za nami. Były piłkarskie rozgrywki, uroczysta Msza Święta i Apel z okazji Dnia Strażaka oraz wiele innych atrakcji.

Rychwalska Majówka rozpoczęła się meczem Piłki Siatkowej Dziewcząt w hali widowiskowo-sportowej. Na Stadionie Miejskim rozegrano także Turniej Mieszkańców Sołectw. Do sportowej rywalizacji o Puchar Burmistrza Rychwała stanęło osiem zespołów. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Oldboy Rychwał, drugie – sołectwo Lubiny, a trzecie sołectwo Kuchary Kościelne. Trójka najlepszych otrzymała puchary, a pozostali, czyli Drużyna Rychwał, sołectwa Dąbroszyn, Święcia, Grochowy i Złotkowy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Królem strzelców został natomiast Tomasz Pyrzyński.

Obchody Gminnego Dnia Strażaka w Rychwale rozpoczęły się natomiast Uroczystą mszą świętą sprawowaną przez ks. Marek Molewskiego. Po niej druhowie, na czele z Orkiestrą Quantum oraz pocztami sztandarowymi, przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie złożyli wiązankę przy krzyżu upamiętniającym zmarłych i poległych strażaków. Kiedy dotarli na stadion, wzięli udział w uroczystym apelu, podczas którego nie zabrakło życzeń dla druhów z okazji ich święta. Odczytano także list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na pamiątkę 15. Rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odegrano Hymn UE, a w niebo poszybowało kilkadziesiąt niebieskich balonów.
– 15 lat temu Polska została wprowadzona do Unii Europejskiej i trudno o tym dzisiaj nie wspomnieć, zwłaszcza że również wóz strażacki i sprzęt w jednostkach mamy pozyskany z dofinansowaniem ze środków unijnych. To także wiele innych inwestycji w gminie Rychwał, na które zdobyliśmy ponad 20 milionów unijnych dotacji. Dzięki temu nasze drogi, chodniki, domy kultury i inne obiekty wyglądają tak, a nie inaczej – przyznał burmistrz Stefan Dziamara.
Na koniec uroczystego apelu uczestnicy majówki otrzymali cebulki tulipanów od Leszka Millera, nazwane od jego imienia i nazwiska.
Po części oficjalnej zgromadzeni obejrzeli pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu druhów z OSP Rychwał, a potem udali się na strażacką grochówkę. Chętni mogli także wykonać sobie badania na obecności wirusa HCV, a zwieńczeniem majówki był mecz piłki nożnej pomiędzy Zjednoczonymi Rychwał a Basztą Przedecz.