XIX Święto Ziemi Rychwalskiej

„Rychwalia 2017”to wyjątkowa impreza. W miniony weekend mieszkańcy naszej gminy oraz bliższych i dalszych okolic bawili się podczas dwudniowej imprezy zorganizowanej na Stadionie Miejskim w Rychwale. Dopisała zarówno pogoda jak i gwiazdy wieczoru, a liczne atrakcje przyciągnęły na stadion tłumy. Podczas dwudniowej imprezy mieliśmy przyjemność gościć delegację z czeskiego Rychvaldu i słowackiego Richvaldu. Organizatorzy zadbali by program Rychwali był wypełniony muzyką, rozrywkami dla dzieci i sportowymi atrakcjami dla wszystkich. Tradycyjnie Dni Rychwała rozpoczął Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Rychwała, który odbył się na Boisku Orlik. Do sportowej rywalizacji stanęły 6 drużyny. Najlepsza okazała się drużyna z Kuchar Kościelnych zdobywając I miejsce, II miejsce Rychwał, III miejsce zajęła drużyna ze Sławska. Słowa podziękowania Burmistrz skierował do Przemysława Sikorskiego za kreowanie sportowej postawy na rzecz upowszechniania kultury fizycznej i sportu w Gminnie Rychwał. Zabawę rozpoczął rozgrzewając publiczność Maraton Zumby. Po godzinnej rozgrzewce przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć na naszej rychwalskiej scenie DJ DISCO – MC POLO oraz zespół ŁOBUZY. Pierwszy dzień Rychwali zakończyła zabawa taneczna z zespołem Vizard. Kolejny dzień Święta Ziemi Rychwalskiej rozpoczęła szkolna estrada. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z placówek oświatowych z terenu naszej gminy, przedszkolaki z Przedszkola „Plastuś”, podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Świetlicy Środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rychwale. Drugi dzień był okazją do podsumowania gminnych zawodów i konkursów. Puchary i dyplomy zdobyte podczas „Letniej Gminnej Spartakiady Sportowej” odebrali dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy. Nagrodzono Zespół Szkół w Rychwale za zajęcie I miejsca, Szkołę Podstawową w Kucharach Kościelnych za zajecie II miejsca i Szkołę Podstawową w Białej Panieńskiej, która zajęła III miejsce. Dla wszystkich pozostałych szkół trafiły dyplomy i podziękowania. Podsumowano zawody strzeleckie z broni myśliwskiej Koła Łowieckiego „Żubr” w Rychwale i zawody wędkarskie Koła Wędkarskiego „Lin” w Rychwale. W zawodach strzeleckich I miejsce przyznano Panu Jarosławowi Dolińskiemu, II miejsce Panu Dariuszowi Rogowiczowi, III miejsce Panu Romanowi Drewniackiemu. W zawodach wędkarskich najlepszy okazał się Pan Lesław Śniegowski zdobywając I miejsce, II miejsce zajął Dominik Zimy, a III miejsce zdobył Pan Stanisław Łodożyński. Oficjalne otwarcie było okazją do wyróżnienia mieszkańców. Pan Stanisław Bielik Starosta Koniński, uhonorował tytułem „Zasłużony dla powiatu konińskiego” Pana Sławomira Woźniaka, który otrzymał odznakę za upowszechnianie edukacji kultury i sportu oraz pełne zaangażowanie w życie społeczności lokalnej Ziemi Konińskiej oraz Pana Andrzeja Rymarskiego za popularyzację turystyki oraz promocję walorów krajoznawczych Powiatu Konińskiego oraz pełne zaangażowanie w życie społeczności lokalnej. Kapituła Odznaki honorowej „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał”, nadała odznaki następującym osobom Panu Antoniemu Wojtczakowi, Panu Ryszardowi Sokół i Panu Błażejowi Bujakowskiemu za zaangażowanie i owocną współpracę z samorządem Rychwała nie tylko na niwie działalności gospodarczej ale przede wszystkim za wspieranie promocji walorów kulturowych i aktywną działalność na różnych płaszczyznach życia mieszkańców Gminy i miasta Rychwał. Rozstrzygnięto również konkurs pod hasłem „Nie śmiecimy, nie trujemy – wszystko pięknie segregujemy”. Pierwsze miejsce zajęła Iwona Limiszewska, drugie miejsce Anna Pawłowska, a trzecie miejsce Pani Anna Górecka. Nagrody wręczył Burmistrz Stefan Dziamara oraz Pani Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Pan Marcin Włodarczyk , otrzymał rower z rąk Kazimierza Pałasza Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Rower był nagrodą w teście „Znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego”, ufundowany przez firmę Hydrostal. Na scenie wystąpiła również Orkiestra Quantum pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Osajdy, oraz zespół Strefa Zero. Gwiazdą niedzielnej imprezy była Cleo, która przyciągnęła na stadion tłumy mieszkańców. Podczas wielu atrakcji muzycznych nie mogło zabraknąć słodkości. Panie z Kół Gospodyń z Jaroszewic Grodzieckich, Kuchar Kościelnych oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, przygotowały słodkie wypieki. Dla dzieci zostały przygotowane atrakcje takie jak wesołe miasteczko, malowanie twarzy, skręcanie balonów oraz animacje z zespołem BLASK. Jak co roku Burmistrz rozdał dzieciom 100 biletów na wesołe miasteczko. XIX Święto Ziemi Rychwalskiej „Rychwalia 2017” zakończył pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka, którą prowadził DJ Marcus. Dziękujemy mieszkańcom i wszystkim przybyłym gościom którzy wzięli udział w rychwalskim święcie. Słowa uznania kierujemy do sponsorów, za wsparcie finansowe i rzeczowe jakim nas obdarzyli podczas przygotowań do największej imprezy w roku. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć. Już dziś zapraszamy Wszystkich na następne Jubileuszowe XX Rychwalia za rok.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować mieszkańcom za udział w dwudniowym święcie naszej gminy, przybyłym gościom, wszystkim dzieciom i młodzieży, która tak pięknie zaprezentowała się w szkolnej estradzie, nauczycielom, opiekunom i dyrektorom, którzy dbali o to by młodzi artyści mogli czuć się pewnie na scenie, muzykom, zespołom, wszystkim osobom które pomogły w zorganizowaniu tak dużej imprezy. Specjalne słowa uznania kierujemy do wszystkich sponsorów, którzy wsparli finansowo i rzeczowo naszą uroczystość. Dzięki licznym wpłatom, które zasiliły fundusz organizacyjny tegorocznych Rychwali, było możliwe przygotowanie tak wielu atrakcji. Dziękujemy za wsparcie, i że zawsze o nas pamiętacie. Już dziś zapraszamy wszystkich na następne jubileuszowe Rychwalia za rok.

Rychwalia 10-11 czerwca 2017 r._25