W dniu 9 października br., u stóp Pomnika Pomordowanych podczas II wojny światowej w miejscowości Biała Panieńska, na pograniczu dwóch powiatów kaliskiego i konińskiego oraz gmin Stawiszyn i Rychwał odbyły się uroczystości z okazji 74 Rocznicy Pomordowanych Mieszkańców Ziemi Kaliskiej. Gospodarzem tegorocznych obchodów była Gmina i Miasto Stawiszyn. W uroczystości, która rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego wzięły udział rodziny pomordowanych, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, poczty OSP, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowcy, mieszkańcy gminy i miasta Rychwał oraz gminy i miasta Stawiszyn.

Uroczystość przy pomniku w Białej Panieńskiej_7


Uroczystość była wspomnieniem burzliwego okresu walki o wolność, czasów odległych, ale bliskich, zwłaszcza rodzinom pomordowanych. Uroczystość to także przesłanie, że naszym zadaniem jest nie tylko pamiętać, musimy też przekazać naszą wiedzę i wartości następnym pokoleniom.
Podczas obchodów odczytano nazwiska 21 poległych osób, którzy 7 czerwca 1942 roku w lesie w Białej Panieńskiej zostali straceni przez Hitlerowskiego Okupanta:
1.Leon Banasiak
2. Zdzisław Tomczyk
3. Jan Rusiniak
4. Stefan Kubacki
5. Józef Janiak
6. Józef Józefowicz
7. Władysław Kaleta
8. Jan Kużbik
9. Michał Olszewski
10. Walenty Olszewski
11. Helena Olszewska
12. Maksymilian Niewiadomski
13. Józef Kaleta
14. Władysław Kaleta
15. Stefan Czajka
16. Roch Przybył
17. Stefan Przybył
18. Józef Urbański
19. Józef Paszyn
20. Walenty Miłek
21. Brunon Wróblewski