Informacja prasowa

Trwają Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

Jeszcze dziś i jutro w Inspektoracie ZUS w Poznaniu polscy i niemieccy eksperci doradzają
w sprawie emerytur i rent.

W Wielkopolsce osób, które pracowały lub zamierzają, pracować w Niemczech nie brakuje, dlatego poznański ZUS zorganizował dla nich Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Przez 3 dni w Inspektoracie ZUS w Poznaniu, polscy i niemieccy eksperci udzielają wskazówek dotyczących przyszłych emerytur i rent.

Dni cieszą się dużym zainteresowaniem. Swój udział zgłosiło niemal 200 osób.

Za nami pierwszy dzień Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Już od rana
w ZUS pojawili się pierwsi umówieni klienci. Do Poznania przyjechali nie tylko mieszkańcy województwa, ale też wielu z innych regionów Polski. Najczęściej pytali, kiedy i gdzie mogą złożyć wniosek o polską i niemiecką emeryturę, czy na miesiąc, czy na 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Interesowała ich również wysokość przyszłego świadczenia. Pytania dotyczyły także dokumentowania polskich i niemieckich okresów ubezpieczenia czy konieczności rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą niemieckim, aby móc pobierać polską emeryturę. Dużo osób chciało się również upewnić czy okres zatrudnienia w Niemczech był legalny, a także czy po przejściu na emeryturę polsko-niemiecką mogą dalej pracować i osiągać przychody.

Oblegani byli przede wszystkim niemieccy eksperci. Większość klientów prosiła o konsultację ze stroną niemiecką. Kwestia języka nie była barierą, ponieważ do dyspozycji uczestników spotkania byli tłumacze.

Organizowanie Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego jest bardzo potrzebne. Dało się zauważyć, że klienci czekają na takie dni, żeby móc skorzystać ze wsparcia i pomocy ekspertów obu krajów. Zadowolenie i wdzięczność tym tematem podkreślali niemal wszyscy, którzy zdecydowali się na wizytę w poznańskim ZUS.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS