Środowiskowy Dom Samopomocy w Rozalinie informuje swoich Podopiecznych i ich Opiekunów prawnych o nowouruchomionym programie „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” realizowanym przez PFRON w ramach Modułu III.
W ramach tego programu osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.
Wsparcie polega na przyznaniu uczestnikom ŚDS w Rozalinie oraz wymienionym poniżej osobom miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł przez 3 miesiące, licząc od marca.
Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia jest brak możliwości korzystania z zajęć rehabilitacyjnych w zawieszonej placówce przez okres co najmniej 5 dni w miesiącu.
Świadczenie jednak nie przysługuje osobom, których opiekunowie pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany w ramach tarczy antykryzysowej.
Program nie określa kryterium dochodowego. Świadczenia nie podlegają opodatkowaniu.
Adresatami pomocy w ramach Modułu III są:
1) osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
2) dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:
1) uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
2) uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
3) podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
4) podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5) uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
6) pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
7) pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Wnioski składa się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie Aleje 1 Maja 9, 62-510 Konin do Zespołu ds. rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych tel. 63 243-03-10 lub przez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (system SOW) -https://sow.pfron.org.pl/.
System Obsługi Wsparcia (SOW) Jest to obecnie najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla wnioskodawców forma kontaktu z PCPR w Koninie– złożenie i procedowanie wniosku w systemie nie powoduje konieczności wychodzenia z domu, jest zgodne z wprowadzonymi obostrzeniami wykluczającymi spotykanie się w większej grupie osób oraz pozwala na pracę zdalną.
Istnieje możliwość złożenia wniosku w systemie SOW również osobom, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie.
Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu na każdym jej etapie:
• wypełnienie i złożenie wniosku,
• dokonanie ewentualnych uzupełnień,
• uzyskanie informacji o przyznaniu dofinansowania
Wszelkich informacji udzielają pracownicy PCPR w Koninie tel. 63 243-03-10 lub pracownicy ŚDS w Rozalinie tel. 732-440-285
http://www.pcpr.konin.pl/aktualnosc/160

55