Miniony weekend odbył się pod hasłem „ Rychwalia 2019” – Święto Ziemi Rychwalskiej. Impreza trwała 3 dni. Pierwszego dnia odbyła się Sesja Specjalna poświęcona Jubileuszowi 30 – lecia wolnych wyborów oraz Jubileuszowi członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje wizyta Pana Leszka Millera, byłego Premiera, a obecnie Posła do Parlamentu Europejskiego, który otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rychwał. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani dr hab. Marlena Jabłońska, która wygłosiła bardzo interesujący wykład pt. „Źródła wolności. Od niepodległości do codzienności”. Tego dnia wręczono również honorowe odznaki „ Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał”. Wyróżnienie otrzymały panie Barbara Jankowska, Ewa Jędrzejczak, Danuta Kołodziej i Katarzyna Kwiecińska. Z okazji jubileuszu 30 lecia wolnych wyborów do Sejmu i Senatu oraz 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przed rychwalską Halą posadzono 2 pamiątkowe drzewa. Podczas Rychwalii obecnych było wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości. Delegacji z zaprzyjaźnionych miast partnerskich tj.: czeskiego Rychvaldu, słowackiego Richvaldu, gminy Czerniejewo oraz Lądek-Zdrój. Tegoroczne Rychwalia rozpoczął turniej piłki nożnej, w którym rywalizowały 3 drużyny z Rychwała, Sławska oraz Dąbroszyna. Puchar Burmistrza Rychwała zdobyła drużyna z Rychwała. Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Sławska, a trzecie z Dąbroszyna. W sobotnie popołudnie na scenie pojawił się zespół PKN ROCK, a gwiazdą wieczoru był zespół MIG. Zaraz po Nim wystąpił zespół Verdis. Sobotnie świętowanie zakończyła dyskoteka, trwająca do późnych godzin nocnych. Kolejny dzień Rychwalii rozpoczęły występy uczniów z rychwalskich szkół, przedszkoli, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Świetlicy Środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rychwale. Na scenie zaprezentował się także Klub Muzyczny Piwnica. Podsumowano także gminne zawody, konkursy oraz wręczono odznaczenia i podziękowania. Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara został uhonorowany Honorową Odznaką „Ambasadora Czystego Środowiska”, która została ustanowiona w 2015, jako jedyna taka w Polsce, które wręczyła Pani Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor ZTUOK w MZGOK Sp. z o.o. w Koninie. Otrzymał również Podziękowanie od Pani Anny Subdy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracyw Koninie za owocną współpracę. Puchary i dyplomy zdobyte podczas „Letniej Gminnej Spartakiady Sportowej” odebrali dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy. Podsumowano zawody strzeleckie z broni myśliwskiej Koła Łowieckiego „Żubr” w Rychwale i zawody wędkarskie Koła Wędkarskiego „Lin” w Rychwale. W zawodach strzeleckich pierwsze miejsce przyznano panu Jarosławowi Dolińskiemu, drugie panu Arturowi Manikowskiemu, a trzecie panu Piotrowi Nuszkiewiczowi. W zawodach wędkarskich najlepszy okazał się pan Mateusz Macudziński, drugie miejsce zajął pan Benedykt Doliński, a trzecie pan Krzysztof Cichy. W czasie trwania imprezy przeprowadzono 2 konkursy, w których sprawdzano znajomość przepisów ruchu drogowego i ochrony środowiska. Nagrodę główną – rower ufundowany przez firmę Hydrostal w Koninie wygrał pan Mariusz Drzewiecki. Drugi Konkurs odbył się pod nazwą „Nie śmiecimy nie trujemy – wszystko pięknie segregujemy!”, w którym główne nagrody ufundował Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie Sp. z o.o. a nagrody pocieszenia przygotowała Firma BRacia Video Foto Piotr Marciniak. W niedzielę wystąpiła również Orkiestra Quantum pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Osajdy. Do wspólnej zabawy zaprosił zespół Strefa Zero, a gwiazdą wieczoru był zespół Łzy, który przyciągnął na stadion tłumy. Oprócz wielu atrakcji muzycznych nie mogło zabraknąć także słodkości. Panie z Kół Gospodyń z Woli Rychwalskiej i Dąbroszyna oraz panie z OSP Rychwał przygotowały dla wszystkich pyszny poczęstunek. Jak co roku Burmistrz Rychwała rozdał dzieciom 100 biletów do wesołego miasteczka. XXI Święto Ziemi Rychwalskiej „Rychwalia 2019” było wyjątkowe. W tym roku pojawiły się prośby mieszkańców, aby nie było pokazu sztucznych ogni. Wzorując się na innych Miastach postanowiliśmy zadbać o ludzkie zdrowie, zwierzęta oraz środowisko i zrezygnować z pokazu pirotechnicznego. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za udział w tegorocznym święcie naszej gminy, przybyłym gościom, wszystkim dzieciom i młodzieży, która tak pięknie i z ogromnym zaangażowaniem prezentowała się w szkolnej estradzie, nauczycielom, opiekunom i dyrektorom, którzy dbali o to by młodzi artyści mogli czuć się pewnie na scenie, muzykom, zespołom, wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu tak dużego wydarzenia. Specjalne słowa uznania kierujemy do wszystkich sponsorów, którzy wsparli finansowo i rzeczowo Rychwalia 2019. Dzięki państwa hojności możliwe było przygotowanie tak wielu atrakcji. Dziękujemy za wsparcie i za to, że zawsze możemy na Was liczyć. Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne Rychwalia za rok.

Święto R 2019_1