Pierwszy na Placu W. Jedyńskiego w Rychwale pojawił się opancerzony wóz amerykańskiej armii. Równio z nim przybili strażacy ochotnicy, po nich plac ożywiły barwnie ubrane mażoretki. Wraz z orkiestrami przyjechały także motocykle, rowery, bryczki konne, quady, miniaturowe auta i klaun któremu nie kończyły się pomysły na rozbawienie uczestników korowodu.

XV Jubileuszowe Impresje Muzyczne_27

Już w sobotę 8 września rozpoczęło się świętowanie XV-tych Jubileuszowych Impresji Muzycznych. W Parku Miejskim w Rychwale zabrzmiały pierwsze muzyczne dźwięki. W ramach „Narodowego Czytania” można było usłyszeć fragmenty powieści St. Żeromskiego „Przedwiośnie”, w wykonaniu przedstawicieli Samorządu Rychwała. Lektura tej książki, opisującej pierwsze lata odzyskania przez Polskę Niepodległości, była kolejną okazją, aby uczcić tą rocznicę. W patriotyczny nastrój wprowadziła wszystkich orkiestra z Woli oraz występy dzieci ze Stowarzyszenia Vida Artis i Klubu Muzycznego „Piwnica”. Późnym popołudniem do wielu miejscowości w gminie Rychwał zawitały orkiestry, prezentując mieszkańcom przedsmak niedzielnych koncertów. W rychwalskim święcie brało udział 11 orkiestr dętych z różnych zakątków Polski - z Łososiny Dolnej, Liskowa, Aleksandrowa Kujawskiego, Woli, Przemętu, Dobrej-Żeronice, Królikowa, Rzgowa, Kalisza, Janowca Wielkopolskiego, Rychwała. Muzykom wykonującym największe szlagiery polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, towarzyszyły mażoretki, uświetniające ich występy dynamiczną choreografią. W paradzie obok wspomnianych orkiestr wzięły udział kluby motocyklowe, uczniowie z chóru z SP w Rychwale, z ogromną biało-czerwoną flagą, dzieci z Plenerowego Teatru Młodego Aktora Stowarzyszenia Vida Artis i Muzycznej Piwnicy, a także piłkarze z miejscowego klubu sportowego. Jechały również miniaturowe, zdalnie sterowane auta, bryczki zaprzężone w kucyki, szli strażacy ochotnicy ze sztandarami, reprezentacja władz Rychwała, oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, którą wspierali żołnierze armii amerykańskiej. W korowodzie pojawiły się również wozy bojowe OSP i wiele innych atrakcji, których nie sposób wymienić. Na Placu Wolności dokąd przemaszerował barwny korowód odbyła się oficjalna część, w której Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara powitał wszystkich gości, podkreślił, że Jubileuszowe Rychwalskie Impresje odbywają się w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości.

– Ponad 100 lat temu nasi pradziadowie wywalczyli nam wolność. W 1797 roku Józef Wybicki napisał słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła…”, które stały się naszym hymnem narodowym. Utrata państwowości sprawiła, że Polacy zostali rozrzuceni po świecie, czyniąc starania, byśmy w taki dzień jak dziś, na rychwalskim rynku, mogli czuć się bezpiecznie. Wspierają nas w tym dzisiaj m.in. przedstawiciele amerykańskiej armii stacjonującej w Powidzu. Były czasy, kiedy wybitny polski inżynier, Tadeusz Kościuszko, wspomagał swoją wiedzą i odwagą Amerykę. Teraz oni pomagają w utrzymaniu pokoju w Polsce i Europie – mówił Stefan Dziamara.

Jubileuszowe Impresje Muzyczne były okazją do wręczenia odznaczeń. Brązowymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: Aleksandrę Baraniecką, Dorotę Rymarską i Olgę Osajda. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał” otrzymali : Jerzy Kubiak, Agnieszka Krawczyńska i Natalia Osajda. Honorową odznaką orkiestry Quantum OSP w Rychwale udekorowani zostali orkiestry: Silenzio z Woli i OSP ze Rzgowa oraz Włodzimierz Lewandowski, Tomasz Grzelak i Remigiusz Szmyt. Burmistrz Stefan Dziamara i Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Drewniacki ufundowali również specjalny podarunek dla orkiestry Quantum. Muzycy z orkiestry Quantum także przekazali 6 hełmów bojowych dla młodych strażaków z OSP w Rychwale, które otrzymali jako nagrodę w regionalnym konkursie orkiestr w Ciechanowie.

Na Placu Wolności odbył się wspólny koncert połączonych orkiestr z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozbrzmiewały utwory wykonane przez wszystkie zespoły. Następnie uczestnicy rychwalskiego święta przeszli do Parku Miejskiego w Rychwale gdzie na scenie Amfiteatru ponownie zaprezentowały się orkiestry dęte. Nowością w tym roku był festiwal kolorów, który przyciągnął wielu chętnych. Jak zawsze Piknik Orkiestr Dętych był to cenny czas dla artystów, którzy mogli wymienić się doświadczeniami. Muzycy zachwycili nas swoimi wykonanymi utworami, a towarzyszące im mażoretki w efektownych strojach sowimi tańcami. Patronat kulturalnego święta objęli Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Koniński, Grupa Działań Specjalnych z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Organizatorami Jubileuszowych Impresji Muzycznych w Rychwale byli Burmistrz Rychwała, Orkiestra Quantum oraz Stowarzyszenie Vida Artis.