26 sierpnia br. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, w tym roku organizowane przez Sołectwo Grabowa. Uroczystość, która nie tylko podtrzymuje naszą polską tradycje ale przede wszystkim jest podziękowaniem dla Rolników. To święto radości, odpoczynku i zadowolenia z dobrze wykonanej pracy. Tradycyjnie święto plonów rozpoczęło się od przemarszu korowodu dożynkowego na plac przy grabowskiej altanie. W korowodzie nie zabrakło Orkiestry „Quantum” OSP Rychwał z kapelmistrzem Zbigniewem Osajdą na czele, Pocztów Sztandarowych OSP, delegacji dożynkowych z poszczególnych sołectw, a także bryczki ze starostami, przedstawicieli władz gminy Rychwał oraz zaproszonych gości. Mszę św. polową w intencji wszystkich rolników celebrował Ks. Marek Molewski Proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Rychwale. W tym roku honory starostów podczas dożynkowego święta pełnili Marzena Klimczak i Tomasz Antczak reprezentanci Sołectwa Grabowa. Jak co roku odbyło się uroczyste powitanie gospodarzy oraz zaproszonych gości i jak zwyczaj każe starostowie przekazali na ręce burmistrza Stefana Dziamary dorodny chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Burmistrz podziękował za całoroczny trud oraz przypomniał, że dożynki to szczególne święto przypominające, że każdy z nas korzysta z rolniczego trudu. Drugi bochen chleba z rąk delegacji z Rychwała otrzymał Ks. Proboszcz Marek Molewski. Burmistrz, ksiądz oraz przedstawiciele samorządu symbolicznie rozdali dożynkowy chleb wszystkim zgromadzonym uczestnikom uroczystości. Jak co roku po ceremonii dzielenia chleba przyszedł czas na część oficjalną dożynek. To doskonała okazja, aby uhonorować Rolników z terenu naszej gminy. Tytuł honorowy „Zasłużony dla powiatu konińskiego” otrzymał Roch Jasiak z Czyżewa za zaangażowanie w rozwój wsi powiatu konińskiego, działalność na rzecz społeczności lokalnej powiatu konińskiego oraz wspieranie inicjatyw społecznych. Odznaką „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał” uhonorowano Grażynę Sanigórską z Rychwała, Grzegorza Borowskiego z Siąszyc, Andrzeja Kina z Rychwała, Sławomira Wawrzyniaka z Woli Rychwalskiej oraz Jacka Pakulskiego z Jaroszewic Grodzieckich za kreowanie pozytywnego wizerunku rolnika polskiej wsi, zaangażowanie w życie społeczności lokalnej oraz dotychczasowy wkład pracy w rozwój Gminy i Miasta Rychwał. Za osiągnięcie wysokich wyników w produkcji rolnej oraz systematyczne unowocześnianie gospodarstwa wyróżnienia otrzymali Grażyna i Maciej Fic z Modlibogowic, Beata i Roman Piaseczni z Wardężyna, Kamila i Jarosław Bachera ze Święci, Agnieszka i Paweł Marcinkowscy ze Złotków, Małgorzata i Mirosław Kwiryng z Jaroszewic Rychwalskich, Mariola i Zbigniew Nieznańscy z Czyżewa, Wiesława i Andrzej Wróbel z Dąbroszyna, Agnieszka i Tomasz Cieślak z Rychwała, Dariusz Niciński z Dąbroszyna oraz Dorota i Tomasz Stasiak z Modlibogowic. Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygnięty został konkurs na „Najpiękniejszą dożynkową dekorację nieruchomości” Sołectwa Grabowa. Mieszkańcy dekorując swoje posesje wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Nie brakowało ciekawych pomysłów. Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody główne oraz wyróżnienia. Nagrody otrzymali Joanna i Roman Pawłowscy, Krystyna i Lech Ulatowscy, Monika i Tomasz Antczak. Wyróżnieni zostali Iwona i Piotr Przystańscy, Lucyna i Piotr Pawłowscy, Joanna i Sławomir Pawlak, Jacek i Jolanta Kuks, Jolanta i Marek Walczak, Barbara i Wojciech Kujańscy oraz Krystyna i Marek Nuszkiewicz. Uroczystość dożynkowa była doskonałą okazją by wesprzeć najbardziej potrzebujące pomocy osoby z naszej gminy. Wyjątkowy prezent, rower ufundowany przez firmę Hydrostal z Konina, którą wręczył Kazimierz Pałasz Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Stefan Dziamara Burmistrz Rychwała otrzymała Pani Mariola z synem Michałem. Rower trafił w ręce chłopca, który bardzo pragnie doskonalić jazdę na rowerze, a co na tą chwilę było dla niego niemożliwe. W części kulturalnej uroczystości miały miejsce występy dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rychwale, Zespołu Ludowo-Biesiadnego „Bielanki” oraz koncert Krystyny Giżowskiej. Uroczystość wspierała Orkiestra „Quantum”. Gminne święto plonów było okazją do skosztowania przysmaków, które z wielką starannością przygotowały Koła Gospodyń z Rychwała, Jaroszewic Rychwalskich oraz Wardężyna. Plenerowe stoiska cieszyły się duża popularnością. Pyszną grochówkę przygotowali druhny i druhowie z OSP w Rychwale. Imprezę zakończyła się zabawą taneczną z zespołem B.L.A.S.K. trwającą do późnych godzin wieczornych.

Dożynki 2018 relacja_17